کارگروه کاهش مصرف آنتی بیوتیک برای کارخانجات تولید داروهای دامی تشکیل شد

[ad_1]


دبیر علمی سمپوزیوم هشدار مصرف آنتی بیوتیک ها گفت: با تلاش های صورت گرفته سال گذشته، کارگروه کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها در بخش های دامپزشکی ، دامپروری و تولید دارو تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محسن مشکوه روز چهارشنبه در دومین سمپوزیوم هشدار مصرف آنتی بیوتیک ها که در محل سازمان دامپزشکی استان تهران برگزار شد، ضمن تاکید بر نقش سازمان دامپزشکی در تامین سلامت غذایی جامعه افزود: این کارگروه با هدف مبارزه با مقاومت میکروبی و کاهش مصرف دارو و آنتی بیوتیک در بخش دام و طیور تشکیل شده است که برای پیشرفت در این کار از تجربیات متخصصان خارجی نیز بهره گرفتیم.

وی اظهار داشت: با راهکارهای این کارگروه توانستیم تامین و توزیع داروهای دام و طیور را به شکلی ساماندهی کنیم که موارد مشکوک در عرضه داروهای بی کیفیت و بی رویه شناسایی شوند.

به گفته مشکوه، این درحالیست که در سازمان بهداشت جهانی نیز هماهنگی های لازم برای پرداختن به این موضوع مهم انجام شده است و ایران نیز به عنوان یکی از اعضای این سازمان بین المللی وظیفه کنترل مصرف دارو و انتی بیوتیک ها را به شکل جدی در دستور کار دارد.

** کنترل مصرف آنتی بیوتیک ها نیازمند راهکارهای مناسب

«سیداصغر برائی نژاد» مدیرکل دامپزشکی استان تهران گفت: همه باید تلاش کنیم تا راهکارهای مناسب را برای کنترل مصرف آنتی بیوتیک ها پیدا کنیم.

وی با بیان این که مسوولیت غذای مردم از مزرعه تا سفره برعهده حرفه دامپزشکی است، افزود: بنابراین ضرورت همفکری و همدلی و تشریک مساعی برای انجام وظایف محوله توسط همه عوامل درگیر تولید از جمله دامداران، کارخانجات دارویی و کلیسین های(پزشکان و دامپزشکان بالینی) دامپزشکی و همچنین دستگاه های نظارتی الزامی است.

وی تصریح کرد: یکی از برنامه های مهم سازمان به حداقل رساندن مصرف دارو و آنتی بیوتیک ها در محصولات دامی است درهمین راستا نیازمند تولید کیفی داروها هستیم.

وی اظهارداشت: در کشورهای پیشرفته دولت برای تامین داروی باکیفیت به تولید کنندگان و کارخانجات تولیدکننده دارو یارانه اختصاص می دهد که این مهم می تواند در کاهش مصرف سهم بسزایی داشته باشد.

** تنوع آنتی بیوتیک ها در کاهش مصرف موثر است

«محمود نبوی» معاون مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: استفاده غیرمنطقی از داروها و آنتی بیوتیک ها می تواند سلامت جامعه را با خطرات جبران ناپذیری مواجه کند.

وی اظهار داشت: برای کاهش مصرف لازم است تا پرورش دهندگان دام و طیور در مبارزه با بیماری ها از آنتی بیوتیک های متنوع و طبق تجویز دامپزشک استفاده کنند تا تاثیرگذاری بهتری داشته باشد.

وی ادامه داد: دامپزشکی همچون پزشکی در سلامت جامعه تاثیرگذار است پس باید با همکاری یکدیگر بتوانند این مهم را محقق کنند تا جامعه انسانی با کمترین مخاطرات مواجه شود.

به گزارش ایرنا، دومین سمپوزیوم هشدار مصرف آنتی بیوتیک ها امروز( چهارشنبه) با حضور مسوولان و دست اندرکاران حوزه های مرتبط با بهداشت و دامپزشکی و تولید کنندگان دارو در اداره کل دامپزشکی استان تهران برگزار شد.

 

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *