واکسیناسیون طیور روستایی علیه بیماری نیوکاسل با مشارکت بسیج

[ad_1]


طرح ملی واکسیناسیون طیور روستایی کشور در برابر بیماری نیوکاسل با مشارکت سازمان بسیج سازندگی در 12 استان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، در این مراسم دکتر خلج رییس سازمان دامپزشکی کشور ضمن تبریک سالروز مبارک بسیج ، اعتلا و سربلندی نظام اسلامی را

در مسیر تعاون و استفاده از ظرفیت های دولت و ملت از خداوند مسئلت کرد.

وی در ادامه ضمن اشاره به اهمیت مبارزه با بیماری های طیور و لزوم واکسیناسیون همگانی آن در کشور، شیوع بیماری های طیور را موجب تخریب اقتصاد داخلی و به تبع آن صادرات و اقتصاد بین المللی دانست.

اقای خلج به جایگاه پنجم ایران در تولید مرغ و دهم تولید تخم مرغ در دنیا اشاره کرد و مصونیت طیور از بیماری ها را در تدوین موافقت نامه های صادراتی با سایر ملل موثر برشمرد.

وی به تلفیق علم و عمل و دقت در انجام این طرح اشاره کرد و تامین هزینه بالغ بر شش میلیارد ریال جهت اجرای آن و جزئیاتی از قبیل تدوین برنامه ها، آموزش، پوستر، دستورالعمل فنی، تامین واکسن ، لوازم و تجهیزات را از اقدامات سازمان دامپزشکی در این طرح بیان کرد.

وی با اشاره به مشکلات استفاده از واکسن های تزریقی در واکسیناسیون طیور اقدام ارزشمند موسسه واکسن و سرم سازی رازی در تهیه واکسن آشامیدنی و مقاوم در برابر حرارت را ستود و گفت : ظروف مدرج و مشخصی برای در نظر گرفتن ترکیب دقیق آب و واکسن تهیه و در اختیار عوامل اجرایی قرار گرفته است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور حوزه جغرافیایی انجام طرح را 12 استان و بالغ بر 10 هزار و پانصد روستا اعلام کرد.

وی جمعیت آماری طیور واکسینه شده را بیش از 14 میلیون قطعه اعلام کرد .

دکتر خلج به برنامه های آتی سازمان دامپزشکی کشور در حوزه مبارزه با بیماری های طیور اشاره و خاطرنشان کرد؛ سال 96 با حضور 50 هزار نفر از بسیجیان داوطلب ، طرح ملی واکسناسیون طیور به عنوان یکی از بزرگترین رخدادهای بهداشتی دنیا و با حضور نمایندگان سازمان های بین المللی غذا ، دارو و دام در کل کشور اجرا خواهد شد.

وی در ادامه به مطالعه و تدوین طرح نظام ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و نظارتی طیور روستایی بومی در کارگروه های تخصصی سازمان دامپزشکی کشور اشاره کرد و ساماندهی نظام مند همه مراحل تکثیر ، پرورش، کشتارگاه ها و مراکز بسته بندی روستایی و بومی و جایگزنی نظام کنترل و مراقبت را از اهداف آن اعلام کرد.

در ادامه سردار نقدی نیز به نقش پرورش طیور در تقویت اقتصاد بومی و خانگی اشاره کرد.

وی با اشاره به اقدام ارزنده سازمان دامپزشکی در رفع مشکل بیماری های طیور روستایی و بومی، این طرح را به عنوان الگویی ارزشمند برای سایر حوزه های اجرایی کشور و استفاده از ظرفیت بسیج مردمی در تحقق اهداف و آرمانهای نظام مقدس اسلامی دانست.

وی حمایت دولت از دستگاه ها و مجموعه هایی که به کمک بسیجیان در جبهه جنگ اقتصادی اقدام می کنند را خواستار شد.

در پایان با نام مقدس یا رسول الله (ص) این طرح آغاز شد.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *