آغاز اجرای طرح ملی بررسی کیفیت واکسن های طیور کشور در مازندران

[ad_1]


اجرای طرح ملی بررسی کیفیت واکسن های طیور روز شنبه در مرکز ملی تشخیص بیماری‌های طیور کشور واقع در روستای ‘ دوک ‘ شهرستان قائمشهر آغاز شد.


معاون طرح و برنامه و امور مجلس سازمان پدافند غیرعامل کشور در این مراسم گفت : در سراسر کشور برنامه های ویژه هفته پدافند غیر عامل در کنار برنامه های جاری برگزار می شود تا فرهنگ سازی های لازم بر روی مفاهیم پدافندغیرعامل در جامعه نهادینه شود.

مسعود داریوندی ، طرح ملی بررسی کیفیت واکسن های طیور را از جمله طرح های مرتبط با پدافند غیرعامل توصیف کرد و افزود : اجرای این طرح در مجتمع آزمایشگاهی دام و طیور روستای دوک قائمشهر به اجرا گذاشته شده است ولی این مجتمع نیازمند اعتبارات عمرانی در بخش تاسیسات و تجهیزات است که برای تکمیل آن باید به اعتبارات جاری توجه شود.

مدیر کل دامپزشکی مازندران هم گفت : ساخت مرکز ملی تشخیص بیماری های طیور کشور در روستای دوک از سال 76 در زمینی به وسعت حدود 6 هکتار آغاز شد و با هزینه 25 میلیارد ریال در سال 86 به بهره برداری رسید .

سیدحسین رضوانی افزود : هزینه کل ساخت و تجهیز این مرکز 35 میلیارد ریال است و برای مجموعه بررسی کیفیت واکسن های طیور چهار میلیارد ریال هزینه شده است .

وی گفت که هم اکنون سه دستگاه جوجه کشی برای انجام ماموریت های این بخش در مجتمع استقرار یافته و تا پایان سال جاری سه دستگاه دیگر هم اضافه خواهد شد.

رضوانی افزود : مجتمع آزمایشگاهی دام و طیور تنها مرکزی است که به عنوان نماینده مرکز بررسی بیماری های طیور کشور شناخته شده است و در چند سال گذشته هم هنگام شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان ، نمایندگانی از کشورهای ایتالیا از این مکان دیدن کردند و هم اکنون نیز همکاری خوبی بین ایران و ایتالیا در این زمینه وجود دارد.

مدیرکل دامپزشکی مازندران گفت : آزمایش هائی که اکنون در این مکان انجام می شود ، به همان روشی است که در ایتالیا استفاده می شود و این مرکز در واقع مرکز اصلی بررسی بیماری آنفلوانزا هم محسوب می شود.

وی افزود : با آغاز اجرای طرح ملی بررسی کیفیت واکسن های طیور در این مرکز ، تمامی واکسن های تولیدی داخل و وارداتی از لحاظ کیفی در این مرکز بررسی خواهد شد.

رضوانی نکات قابل بررسی در واکسن های طیور در این مرکز را هم میزان اثربخشی ، بی ضرر بودن ، کیفیت و پایداری اعلام کرد.

مدیرکل دامپزشکی مازندران با بیان اینکه واکسن ها بر روی پرندگان مورد آزمایش قرار می گیرد ، گفت : در این مرکز با استفاده از دستگاههای جوجه کشی که تخم مرغ های اس پی اف یا پاک در آن قرار داده می شود ، واکسن ها از ابتدا تا مرحله آخر بر روی جوجه ای که پاک است ، مورد آزمایش و بررسی قرار می گیرد .

فایل ها / برچسب ها


برچسب ها برچسب هاطرح ملی , کیفیت , واکسن های طیور ,[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *